Hapet linja më e gjatë e trenit të shpejtë (FOTO LAJM)

Pëlqej
Abonohu për lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Është hapur në Kinë linja hekurudhore e trenit të shpejtë që lidh Pekinin me qytetin Guangzhou, duke e shkurtuar udhëtimin nga 22 në 8 orë.

Kjo hekurudhë e gjatë 2 398 kilometra njëkohësisht mban edhe epitetin e hekurudhës më të gjatë në botë për trena të shpejtë.

Treni në këtë hekurudhë arrin shpjetësi maksimale deri në 35 km/h orë ndërsa mesatarja është 300 km/h.

Gjatë rrugës, treni ndalon në 35 stacione.

Çmimet e një udhëtimi nga PekinGuangzhou (2398 km) variojnë nga 138 dollarë (kategori e dytë) deri në 472 dollarë (VIP).

Më sipër ju ftojmë të shikoni fotografi të këtij treni dhe hekurudhe. /albeu.com/
Shtuar më 04/01/2013, ora 12:20
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Portali i njohur sportiv “Goal.com” ka publikuar karikaturën e ditës së sotme ku personazhet kryesore sigurisht do të ishin nga super ndeshja ndërmjet Barcelonës dhe Juventusit.

Në të është trinomi i frikshëm i Barcelonës MSN dhe dyshja e hekurt e mbrojtjes juventine, Bonucci-Chiellini.

Portali i njohur sportiv “Goal.com” ka publikuar karikaturën e ditës së sotme ku personazhet kryesore sigurisht do të ishin nga super ndeshja ndërmjet Barcelonës dhe Juventusit. Në të është trinomi i frikshëm i Barcelonës MSN dhe dyshja e hekurt e mbrojtjes juventine, Bonucci-Chiellini.