Ēfarė sjell Mercedes A45 AMG? (FOTO LAJM)

Mercedes A45 AMG
Pëlqej
Mercedes A45 AMG
Abonohu pėr lajmet me e-mail:
E-maili juaj:      Tani, kontrolloni e-mailin tuaj dhe konfirmoni abonimin!
Kompania “Mercedes” i publikoi fotografitė e para zyrtare tė A klasės sė re nė AMG versionin i cili ka njė maskė minimale mbrojtėse. Bėhet fjalė pėr modelin A45 AMG tė cilin do ta vė nė lėvizje motori 2.0-litra 4-cilindrėsh turbo me benzinė me 261 kW/355 KF dhe 450 Nm.

Tė pėrmendim kėtu se konkurrentėt mė tė afėrt tė kėtij modeli, BMW M135i dhe Audi RS3 Sportback zhvillojnė forcėn prej 320 KF dhe 340 KF. Ky motor do tė pajiset mė ndėrruesin me shtatė shpejtėsi atė AMG Speedshift DCT me lidhje tė dyfishtė i cili forcėn dhe momentin do ta drejtojė nė tė katėr rrotat.

Pezullimi i pėrmirėsuar
Sikur qė edhe ėshtė pritur pezullimi (para McPherson, pasė multi-link) dhe sistemi i drejtimit janė pėrmirėsuar shtesė qė tė mund t’i plotėsojnė kėrkesat sportive tė blerėsve. Janė zgjeruar rrotat e pasme, ndėrsa ndihmat elektronike janė pėrmirėsuar qė t’i pėrgjigjen profilit sportiv tė automobilit.

Pjesa e poshtme ėshtė ulur pėr 25 mm nė krahasim me modelin standard, frenat janė forcuar, ndėrsa kėtu janė edhe rrotat standarde 18 inē (si opsion janė edhe ato 19 inē) tė cilat kanė gomat “Dunlop Sport Maxx” me dimensione 235/40.

Sipas pohimeve tė fabrikės qė e ka prodhuar, ky automobil do tė pėrshpejtojė deri nė 100 km/h pėr 5.1 sekonda dhe do tė arrijė shpejtėsinė maksimale (e kufizuar nė mėnyrė elektronike) prej 250 km/h, por me pakon opsionale tė performancave kjo shpejtėsi mund tė rritet nė 280 km/h.

Harxhimi, 7.1 l/100 km
Harxhimi mesatar do tė sillet rreth 7.1 l/100 km. Ēmimi fillestar i kėsaj makine do tė jetė rreth 45.000 euro, ndėrsa premiera zyrtare ėshtė paraparė pėr vitin e ardhėm nė sallonin e veturave nė Gjenevė.

Duhet cekur nė fund se ky nuk ėshtė modeli i vetėm qė prodhuesi i njohur “Mercedes” e prezanton kėtė vit, sipas burimeve mirė tė informuara, deri nė fund tė kėtij viti nga kjo kompani do tė vijnė sė paku edhe tri modele tė reja.

Ende nuk ka asnjė konfirmim zyrtar nga kompania nė fjalė pėr kėtė, andaj neve na mbetet tė presim dhe tė shohim se a ėshtė kjo e vėrtetė. /zeri/
Shtuar më 16/11/2012, ora 14:52
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori
 
Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga

Domatet, patat, mandarinat .. kanė qenė vetėm disa nga "mjetet" qė opozita ka pėrdorė sot kundėr qeverisė nė protestėn e mbajtur nė Tiranė.