Gjërat e çuditshme që do t'ju ndodhin nëse do shkonit në hapësirë (FOTO LAJM)

Duke parë yjet, ne të gjithë pyesim veten: "Çfarë do të ndodhte nëse do të shkoja në hapësirë?"

Të vetmit njerëz që mund të na japin përgjigje janë astronautët që kanë udhëtuar atje dhe prapa, përcjell albeu.com

Shihni gjërat që i ndodhin një njeriu kur është në hapsirë.

1.Shikimi juaj do të bjerë në mënyrë dramatike.

Shumica e astronautëve raportojnë se pasi kanë qëndruar në hapësirë ​​për një periudhë të zgjatur kohore lanë probleme me shikimin. NASA ka kryer kërkime mbi këtë temë, por deri më tani nuk është përcaktuar ndonjë shkak i veçantë.

2. Ju do të rriteni disa centimetra.

Nëse keni menduar të rriteni vetëm disa centimetra më lart, atëherë duke shkuar në hapësirë ​​mund t'ju ndihmojë përkohësisht. Mungesa e forcave gravitacionale e bën shtrirjen e trupit të njeriut.

3. Thonjtë tuaj mund të bien.

22 astronautë raportuan se humbën thonjtë e tyre pas udhëtimeve në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Një studim tha se një dizajn i veçantë i dorezave të tyre i bënin presion mbi thonjtë, duke shkaktuar rënien e tyre, Ky problem ka të ngjarë të zgjidhet me një dizajn të ri të dorezave për hapësira hapësinore.

4. Do të ketë një problem me lëngjet e trupit.

Mungesa e gravitetit gjithashtu shkakton një ndryshim të veçantë në mënyrën se si qarkullojnë lëngjet brenda trupit të njeriut. Në vend që të kthehet në gjymtyrët e poshtme si në Tokë, gjaku, për shembull, udhëton deri në kokë. Kjo është arsyeja pse disa astronautë duken më të "rrumbullakët" kur kthehen.

5. Zemra juaj do të tkurret.

Zemra gjithashtu përjeton shumë ndryshime në hapësirë. Për shembull, ajo pompon më pak gjak dhe ndryshon formën e saj për të qenë më sferike. Studimet mbi astronautët mund të ndihmojnë jo vetëm për të shmangur probleme të tilla kardiake në të ardhmen në hapësirë, por edhe për njerëzit në Tokë.

6. Muskujt tuaj do të bëhen të dobët.

Astronautët duhet të stërviten gjatë gjithë kohës në hapësirë. Një kusht i quajtur atrofi mund të dobësojë muskujt dhe kockat pas një udhëtimi të gjatë në hapësirë. Prandaj, të gjithë njerëzit që udhëtojnë në hapësirë ​​inkurajohen të ushtrojnë çdo ditë.

7. Mund të përjetoni probleme psikologjike.

Mos harroni të shikoni të gjitha ato filma shkencor për njerëzit që shkojnë në anije kozmike të çmendura? E pra, mund të bëhet realitet me një mision në Mars. Për të shmangur një situatë të tillë, NASA dhe Agjencia Hapësinore e Rusisë "Roscosmos" kanë kryer shumë studime dhe do të vazhdojnë ta bëjnë këtë për të parë se çfarë ndodh me njerëzit në mbyllje të ngushtë.

8. Si funksionon graviteti në trupin tuaj?

Forca e gravitetit, ka efekte të mwdha në trupin e njeriut në hapësirë. Kjo është arsyeja pse sa më shumë shkencëtarët të studiojnë se si ta rikrijojnë atë për astronautët, aq më mirë performanca e kësaj të fundit do të jetë. Stephen Hawking, fizikanti i famshëm, e përjetoi atë në vitin 2007. /albeu.com/Shtuar më 10/01/2018, ora 16:46

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori