Frigoriferë "përgjues", ligji i ri e lejon këtë gjë
Queensland është shteti i dytë më i madh në Australi, dhe ka miratuar ligje të cilat rrisin aftësitë e reagimit të policisë gjatë një emergjence terroriste.

Këto ligje u japin autoriteteve policore mundësinë për të përdorur pajisjet ekzistuese për mbikëqyrje, duke përfshirë instalimin e programeve në distancë tek pajisje të tilla si frigoriferë ose altoparlantë shtëpiakë, përcjell albeu.com.

Ligjet, të cilat janë në fuqi vetëm gjatë një emergjence terroriste të deklaruar, lejojnë policinë të kërkojë njerëz ose automjete pa një urdhër, si dhe kërkojnë telefona për komunikim me shkelësit e dyshuar ose pamjet e sulmit.

Komisioneri i Policisë Peter Martin tha se ligjet janë një mjet i ri, i rëndësishëm për policinë.

"Mjedisi i sigurisë në mbarë botën është gjithnjë në ndryshim dhe kjo do të thotë që ne duhet vazhdimisht të shqyrtojmë se si të merremi më mirë me kërcënimin e ekstremizmit të dhunshëm", tha ai në një deklaratë pasi ligjet u miratuan.

"Këto ligje të reja do t'u japin oficerëve tanë aftësinë për t'u marrë me këto kërcënime shpejt dhe me shpresë minimizojnë rrezikun për komunitetin".

Fuqitë e tilla do të përdoren vetëm në një emergjencë të deklaruar kur jeta, shëndeti apo siguria e një personi mendohet se është në rrezik. /albeu.com/

Shtuar më 06/09/2017, ora 13:21
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori