Bëhuni gati për qentë udhëzues emoji, gjymtyrë proteze dhe karrige me rrota (FOTO LAJM)

Pëlqej
Apple dëshiron që emojit e saj të jetë më përfshirës.

Gjigandi teknologjik ka propozuar shtimin e 13 emojave të rinj që përfaqësojnë njerëzit me aftësikufizuara, duke përfshirë qentë udhëzues, njerëz në karrige me rrota dhe një aparat dëgjimi, përcjell albeu.com

Këto emojis mund të vijnë në iPhone tuaj së shpejti.

"Aktualisht, emoji ofron një gamë të gjerë opsionesh, dhe mund përfaqësojë përvojat e atyre me aftësikufizuara", shkroi Apple në propozimin e saj.

'Diversifikimi i opsioneve në dispozicion ndihmon të mbushë një boshllëk të rëndësishëm dhe siguron përvoja gjithëpërfshirëse për të gjithë'.

Firma tha se u konsultua me Këshillin Amerikan të të Verbërve, Fondacionin e paralizës cerebrale dhe Shoqatën Kombëtare të të Shurdhërve për të zhvilluar emoji. /albeu.com/


Shtuar më 31/03/2018, ora 15:43
Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori