Holanda shkruan histori (VIDEO)
Robinho
Holanda është gjysmëfinalistja e parë e botërorit të Afrikës së Jugut. Tulipanët kanë eleminuar pesë herë kampionët e botës, Brazilin, 2-1 në një ndeshje plotë emocion.

Të parët në avantazh kanë kaluar brazilianët me anë të Robinho në minutën e 10-të, por më pas loja ka folur për holandezët.

Një autogol i Melo në minutën e 47-të dhe dalja e tij në minutën e 73-të me karton të kuq ka kthyer plotësisht takimin.

Sneijder me një gol fantasik në zonë i ka dhënë goditjen finale skuadrës braziliane.

Holanda do të ndeshet në gjysmëfinale me skuadrën fituese të takimit të mbrëmjes mes Uruguajit dhe Ganës.

Shikoni golat:

Stadiumi: Nelson Mandela Bay

Arbitrat: Yuiçi Nishimura (Japoni), Toru Sagara (Japoni), Hae Sang Jeong (Koreja e Jugut)

Hollanda: Maarten Stekelenburg, Gregory van der Wiel, John Heitinga, Andre Ooijer, Giovanni van Bronckhorst, Dirk Kuyt, Mark van Bommel, Wesley Sneijder, Nigel de Jong, Arjen Robben, Robin van Persie

Brazili: Julio Cesar, Maicon, Lucio, Juan, Michel Bastos, Felipe Melo, Gilberto Silva, Dani Alves, Kaka, Robinho, Luis Fabiano

Golat: Min. 10 Robinho (Brazil), Min. 53 Melo, Min. 68 Sneijder (Hollande)

Kartonat e verdhe: Min. 14 Heitinga, Min. 47 Wiel, Min. 65 Jong, Min. 76 Ooijer (Hollande), Min. 37 Bastos (Brazil)

Karton i kuq: Dk. 73 Felipe Melo (Brazil)
Shtuar më 02/07/2010, ora 20:04
Tage: holanda

Shkruani komentin tuaj!
Të fundit nga kjo kategori